२८ वर्षपछि अर्जेन्टिनालाई उपाधि

मेस्सीलाई अन्तर्राष्ट्रिय उपाधि, सपना पूरा


  • हाम्रो कोशी आवाज.com
  • २०७८ असार २७

धरानः दक्षिण अमेरिकी महादेशीय फुटबल प्रतियोगिता कोपा अमेरिकाको उपाधि अर्जेन्टिनाले जितेको छ । योसँगै विश्व फुटबलका सुपरस्टार लियोनल मेस्सीको अन्तर्राष्ट्रिय उपाधि खडेरी पनि तोडिएको छ ।
ब्राजिलको रियो दि जेनेरियोस्थित ऐतिहासिक माराकाना रंगशालामा अर्जेन्टिनाले घरेलु टोलीलाई हराएर उपाधि जितेको हो । अर्जेन्टिनाको जीतमा एङ्गेल डी मारियाको गोल निर्णायक बन्यो ।
खेलको २३ औं मिनेटमा डी पाउलको लामो पासमा एंगेल डी मारियाले ब्राजिली गोलरक्षक एडरसनलाई छक्याउँदै गोल गरेका हुन् । सन् १९९३ मा कोपाको उपाधि जितेयता अर्जेन्टिनाले प्रमुख प्रतियोगिताहरुमा ६ पल्ट फाइनल खेलेको थियो । सन् २०१५ र २०१६ को संस्करणमा अर्जेन्टिना फाइनलमा चिलीसँग पराजित रहेको थियो ।

बर्सिलोनाबाट क्लब फुटबलमा तहल्का मच्चाउँदै आएका ३४ वर्षीय मेस्सीलाई राष्ट्रिय टोलीबाट उपाधि जित्न नसकेको आरोप लागेको थियो । मेस्सीले अर्जेन्टिनाको जर्सीमा यसअघि सन् २००८ को बेइजिङ ओलम्पिकमा फुटबलबाट स्वर्ण जितेका थिए ।
३४ वर्षका मेस्सीले क्लब र व्यक्तिगत तहमा हाँसिल गर्न पर्ने सबै सफलता पाए पनि लामो पर्खाई र प्रयासपछि राष्ट्रिय टिमको कसर पूरा गरेका हुन् ।
साबिक विजेता ब्राजिललाई उसकै मैदानमा हराएर अर्जेन्टिना क्षेत्रीय च्याम्पियन बनेको हो ।
अर्जेन्टिना र ब्राजिल विश्वकै शक्तिशाली फुटबल राष्ट्रमा गनिन्छन् । अन्तर्राष्ट्रिय फुटबल प्रतियोगितामा यी दुई टिमबीच खासै भिडन्त नभएपनि ४७ औं संस्करणको कोपा अमेरिकाको उपाधिका लागि भिडेका थिए ।

अर्जेन्टिनाले अन्तिमपटक कोपा अमेरिका फुटबल प्रतियोगिताको उपाधि सन् १९९३ मा जितेको थियो । त्यसयता कोपा अमेरिकाको ट्रफी अर्जेन्टिनाले चुम्न नसके पनि यो २८ वर्षमा चारपटक उपविजेता भने बनेको छ । लगातार दुईपटक फाइनलमा स्थान बनाउँदा अर्जेन्टिना चिलीसँग हारेको थियो ।
मेसीको यो दशौँ मेजर अन्तर्राष्ट्रिय फुटबल प्रतियोगिता हो । व्यावसायिक फुटबल करिअरमा उनले बार्सिलोनाबाट १०, स्पेनिस ला लिगा तथा युरोपियन च्याम्पियन्स लिगमा चारपटक उपाधि जितेका छन् । फिफाले प्रदान गर्ने बालोन डिअर सर्वाधिक ६ पटक जितेका मेसीले सन् २००८ मा बेइजिङमा भएको ओलम्पिक प्रतियोगिताको स्वर्णपदक अर्जेन्टिनालाई दिलाएका थिए ।
मेसीले सन् २००७ मा पहिलोपटक कोपा अमेरिकामा खेलेका थिए । उनले अहिलेसम्म कोपा अमेरिकामा ३३ खेलमा २० जित हात पारेका छन् । यसैगरी, तीन खेलमा हार व्यहोरेका मेसीले दुई हजार आठ सय १७ मिनेट मैदानमा बिताएका छन् । मेसीले कोपा अमेरिकामा अहिलेसम्म १३ गोल गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया

  • प्रबन्ध निर्देशकः डम्बरकुमार तुम्वापो
  • निर्देशकः राजेन्द्र गुरूङ
  • प्रधान सम्पादकः महेश श्रेष्ठ
  • सम्पादक/प्रकाशकः शेखरनाथ जोगी
  • फोटो सम्पादकः लक्ष्मण थापा
  • सल्लाहकारः हर्ष सुब्बा, गौरवमान श्रेष्ठ, भीम लिङ्थेप