वैदेशिक रोजगारीमा जाने युवाको संख्या ६०% ले घट्यो


  • हाम्रो कोशी आवाज.com
  • २०७८ असार २

धरानः कोरोना भाइरस महामारीले गर्दा निकै प्रभावित बनेको वैदेशिक रोजगारीमा जाने युवाको संख्या ६० प्रतिशतले घटेको छ ।
विश्वव्यापीरुपमा फैलिएको कोरोना भाइरस महामारीका कारण अन्तर्राष्ट्रिय उडान बन्द, लकडाउन र निषेधाज्ञाले गर्दा वैदेशिक रोजगारीमा जाने युवाको संख्या ६०.३ प्रतिशतले घटेको हो ।
नेपाल राष्ट्र बैंकले सार्वजनिक गरेको तथ्याङ्क अनुसार गत वर्षको १० महिनाको तुलनाको अवधिमा चालु आवको सोही अवधिमा ६० प्रतिशतले गिरावट आएको देखाएको हो ।
सामान्य अवस्थामा नेपालबाट रोजगारीको अवसर खोज्दै वार्षिक करिब ४ लाखदेखि ५ लाखको संख्यामा विदेशिने गर्दछ । तर, चालु आवमा कोरोना महामारीले गर्दा वैदेशिक रोजगारीमा जानेको संख्या खुम्चिएको हो ।
आर्थिक वर्ष २०७६/७७ को १० महिनाको अवधिमा नेपालबाट नयाँ श्रम स्वीकृति लिएर १ लाख ९३ हजार ८ सय ८० नेपाली श्रमिक रोजगारी खोल्दै विभिन्न देशमा विदेशिएका थिए । चालु आवको सोही अवधिमा भने ७७ हजार १२ जना मात्रै विदेशिएको राष्ट्र बैंकको तथ्याङ्कले देखाउँदछ ।
त्यस्तै, विदेशबाट विदामा आएका र पुनः श्रम गर्न जानेको संख्या पनि चालु आवमा ४९ प्रतिशतले घटेको छ । गत वर्षको १० महिनाको अवधिमा पुनः श्रम स्वीकृति लिएर जाने युवाको संख्या १ लाख ७५ हजार ५ सय ५१ जना थियो भने चालु आवमा सो संख्या घटेर ८९ हजार ५ सय ५४ जना विदेशिएको छ ।
गत वर्षको तुलनामा चालु आवको सोही अवधिमा ४९ प्रतिशतले वैदेशिक रोजगारीमा जानेको संख्या घटेको तथ्याङ्कले उल्लेख गरेको छ ।
१० महिनाको अवधिमा अधिकांश देशमा श्रम गर्न जानेको संख्या घटेको छ भने केही देशमा मात्रै जानेको संख्या बढेको छ । जसमा नेपालको प्रमुख गन्तव्य बनेको कतार, युएई, मलेसिया, साउदी अरेबिया, बहराइनजस्ता अन्य मुलुकमा उल्लेख्य रुपमा जानेको संख्या घटेको छ । तर, रोमनिया, पोल्यान्ड, टर्की, अफगानिस्तान र माल्दिभ्स्मा भने जानेको संख्या बढेको छ ।
कोरोनाले गर्दा सबैभन्दा प्रभाव परेको क्षेत्र वैदेशिक रोजगारी पनि हो । जसमा कोरोनाकै विभिन्न देशका रोजगारदाताबाट माग प्रमाणीकरण नआउने, अन्तर्राष्ट्रिय उडान बन्दलगायत विभिन्न कार्यले गर्दा रोजगारीको अवसर खोज्दै विदेशिने युवाहरूले निकै समस्या भोग्नु परेको छ । तर विविध समस्याको बाबजुद पनि नयाँ श्रम स्वीकृति र पुनः श्रम स्वीकृति लिएर १० महिनाको अवधिमा साढे डेढ लाख बढी नेपाली युवा विदेशिएका छन् ।
राष्ट्र बैंकले सार्वजनिक गरेको तथ्याङ्क अनुसार १० महिनाको अवधिमा नयाँ श्रम स्वीकृति र पुनः श्रम स्वीकृति लिएर १ लाख ६६ हजार ५ सय ६६ जना युवाहरू विदेशिएको हो । जसमा चालु आवकोे १० महिनाको अवधिमा नयाँ श्रम स्वीकृति लिएर ७७ हजार १२ जना विदेशिएका छन् भने पुनः श्रम स्वीकृति लिएर ८९ हजार ५ सय ५४ जना विदेशिएका छन् ।

प्रतिक्रिया

  • प्रबन्ध निर्देशकः डम्बरकुमार तुम्वापो
  • निर्देशकः राजेन्द्र गुरूङ
  • प्रधान सम्पादकः महेश श्रेष्ठ
  • सम्पादक/प्रकाशकः शेखरनाथ जोगी
  • फोटो सम्पादकः लक्ष्मण थापा
  • सल्लाहकारः हर्ष सुब्बा, गौरवमान श्रेष्ठ, भीम लिङ्थेप