छोटो र उत्तेजक कपडा लगाउन नपाएपछि विरोध


  • हाम्रो कोशी आवाज
  • २०७७ कार्तिक ३

धरान एजेन्सीः जब १८ वर्षीया मोलिका टानले पहिलोपटक कम्बोडियामा सरकारले ‘छोटो कपडा’ लगाएकोमा जरिवाना तिर्नुपर्ने कानुन बनाउँदैछ भन्ने सुनिन , तब उनी यति विचलित भइन् कि उनले प्रस्तावित कानुनअन्तर्गत अनलाइन याचिका दर्ता गरिन ।
सरकारले सांस्कृतिक परम्परा र सामाजिक प्रतिष्ठा बचाउने प्रयासको हिस्साको रूपमा यो कानुन ल्याउन लागेको जनाएको छ । तर, धेरै व्यक्तिले त्यस्तो नियमको विरोध गरिरहेका छन् । मोलिकाले यसलाई महिलाहरूमाथि आक्रमणको रूपमा देख्छिन् । उनी भन्छिन्, ‘ कम्बोडियाको एक युवती भएकोले म बाहिर सुरक्षित महसुस गर्न चाहन्छु र आफूलाई सहज लाग्ने लुगाहरू लगाउन चाहन्छु । म आफूले गर्न चाहेको लुगाबाट आफूलाई प्रकट गर्दछु र म सरकारको प्रतिबन्ध चाहन्न ।’ कम्बोडियाका धेरै महिलाले स्विमिङ स्पोर्टस लगाएको आफ्नो फोटो पोष्ट गर्दैछन् । अन्य महिलाहरूले पनि आफ्ना विचारहरू साझा गर्दैछन् र उनीहरूको फोटोहरू सोशल मिडियामा पोस्ट गर्दै भन्छन्, ‘के म यसैले जरिवाना तिर्दैछु रु” यसका साथ, उनी उनीहरुले ‘माई बडी माई च्वाइस’भनेर तस्बिर पोस्ट गर्न थालेका छन् । ‘हामी जहिले पनि पुरुषको अधिनमा बस्न अपेक्षा गर्दछौं,’ मोलिका भन्छिन् ।
हालसालैका वर्षहरूमा सरकारले अभिनेता र गायकहरूको प्रदर्शनमा प्रतिबन्ध लगाएको छ, जसको कपडा आपत्तिजनक थियो, महिलाको ‘उत्तेजक पोशाक थियो । अप्रिलमा एक महिलालाई छ महिना जेल सजाय सुनाइयो । सोसियल मिडियामा लुगा बिक्री गर्ने महिलालाई अश्‍लील सामग्री लगाउनुका साथै “उत्तेजक” भन्ने पोशाक लगाएकोमा दोष लगाइएको थियो । प्रधानमन्त्री हुन सेनले त्यस समयमा महिलाको प्रत्यक्ष प्रसारणलाई ‘हाम्रो संस्कृति र परम्परा’ को उल्लंघनको रूपमा वर्णन गर्दै ‘यस्तो व्यवहारले महिलामाथि हुने यौन उत्पीडन र हिंसा निम्त्याउन सक्ने बताए ।’

प्रतिक्रिया

  • प्रबन्ध निर्देशकः डम्बरकुमार तुम्वापो
  • निर्देशकः राजेन्द्र गुरूङ
  • प्रधान सम्पादकः महेश श्रेष्ठ
  • सम्पादक/प्रकाशकः शेखरनाथ जोगी
  • फोटो सम्पादकः लक्ष्मण थापा
  • सल्लाहकारः हर्ष सुब्बा, गौरवमान श्रेष्ठ, भीम लिङ्थेप