गाउँमै प्रसुति गराए १० हजार


  • दिलकुमार लिम्बू

ताप्लेजुङः ताप्लेजुङको फक्ताङलुङ गाउँपालिकाको वर्थिङ सेन्टरमा गएर प्रसुति गराउँदा दश हजार फक्ताङलुङ गाउँपालिकाले दिने पालिकाको सातौं गाउँसभाले निर्णय पारित गरेको छ ।
नेपालकै भौगोलिक हिसाबले ठुलो गाउँपालिकाको रूपमा रहेको फक्ताङलुङ गाउँपालिकाभित्र वडा नम्बर ७ ओलाङचुङगोला, याङ वडा नम्बर ६ घुन्सा, फलेल ग्याप्ला नागरिक गर्भवती भएर पालिकाले बनाएको वर्थिङ सेन्टरमा गएर निःशुल्क प्रसुति गराएमा पालिकाले १० हजार रूपैयाँ दिने भएको छ । अन्य वडाहरु सावदेन, लिङखिम, खेजिनेम, इखाबु, तापेथोक र लेलेपका केही स्थानहरू साँघु, फेम्बु, लेलेप, लुङथुङ सेकाथुम नागरिकले भने ७ हजार प्रदान गरिने बजेटमा व्यवस्था गरिएको छ ।
प्राथमिक उपचारको लागि आवश्यक नमुना स्वास्थ्य परीक्षण गर्नका लागि एक प्रयोगशाला स्थापना गर्ने भएको छ । ग्रामीणस्तरका महिला प्रसुतिको लागि स्वास्थ्यको जोखिमलाई मध्यनजर गर्दै घुम्ती भिडियो एक्सरे सेवा सन्चालन गर्ने भएको छ । स्वास्थ्य पोषणमा जोड दिने साथै आवश्यक स्वस्थ्य इकाई वडा नं. १ मालबासे वडा नः २ मामाङखे र वडा नः ४ खानी गरी ३ वटा सामुदायिक स्वास्थ्य इकाई स्थापना गने नीति तथा कायक्रममा समावेश गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया

  • प्रबन्ध निर्देशकः डम्बरकुमार तुम्वापो
  • निर्देशकः राजेन्द्र गुरूङ
  • प्रधान सम्पादकः महेश श्रेष्ठ
  • सम्पादक/प्रकाशकः शेखरनाथ जोगी
  • फोटो सम्पादकः लक्ष्मण थापा
  • सल्लाहकारः हर्ष सुब्बा, गौरवमान श्रेष्ठ, भीम लिङ्थेप